Напиши нова тема Отговори на тема  [ 39 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3
Размисли за Сантасето 
Автор Съобщение
печен
печен
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 10, 2006 07:47
Мнения: 838
Мнение Re: Начало с десятката, без да е коз
[quote="Perpetuum"]В два различни и редки случаи първият в разиграването е възможно и правилно да започне с 10, без тази карта да е от козовия цвят.

Може ли да изредите картите, с които трябва да разполага, за да почне така?[/quote]

[b]1. K и Q от козов цвят + А и 10 от друг + A и 10 от трети
2. А и 10 + А и 10 + А и 10 от три не-козови цвята.
[/b]
Според мен има и други случаи, в които най-добрият ход до голяма степен е именно започването с 10 от не-козов цвят, например
[b]K, Q, J от козов цвят + А и 10 от друг + А от трети[/b]

_________________
[b][color=#0000FF]Чичо Ники[/color][/b]


Чет Май 09, 2013 20:34
Профил
новак
новак

Регистриран на: Нед Май 25, 2014 02:00
Мнения: 1
Мнение Re: Re: Последна ръка и/или последно 11?
[quote="Perpetuum"]Въпросът как да се отчита резултата, когато никой от двамата играчи не е събрал 66 точки, има по-скоро чисто теоретичен интерес. Това по никакъв начин не влияе на стратегията в играта.

Както предишният ми пост показва, двата възможни варианта са напълно тъждествени (еквивалентни). Също там бях казал, че “Последна ръка” е по-разбираем, естествен и приемлив пред “Последно 11”.

Интересното тук са онези редки случаи, когато противниците са направили еднакъв брой точки, а именно по 65.[/quote]


Пон Юли 07, 2014 14:51
Профил
напреднал
напреднал
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 07, 2009 02:00
Мнения: 287
Местоположение: Sofia
 Задач(к)а за двата анонса
В поредното разиграване на картите един играч-пълен неудачник, на два пъти обявявал анонси: веднъж от 20, а пък после вече и от 40.

Въпреки това обаче той загубил разиграването, като направил точно 60 т. (а именно тези с анонсите си).

Взел ли е някакви ръце, и ако да- какви точно карти е прибрал?

(После писано: Понякога измислянето на една задача е по-трудно от нейното решаване...)

_________________
Аз съм неочаквано добра комбинация...

И запомни едно: Играта ми, е много по-добра, от играта ти !

Кьорав карти не играе!

Избягвай тълпата- Сенека

Не съм толкова глупав, че да играя непрестанно на карти или зарчета!


Нед Фев 22, 2015 09:40
Профил
напреднал
напреднал
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 07, 2009 02:00
Мнения: 287
Местоположение: Sofia
 Злополучните игри...
На Сантсе най-много точки са загубени от грешно затваряне (а по-точно по цели 3 т. наведнъж).

В останалите нещастни случаи доста разигравания са загубени (вместо да бъдат спечелени) поради грешно броене и най-вече слабо помнене на изиграните карти.

_________________
Аз съм неочаквано добра комбинация...

И запомни едно: Играта ми, е много по-добра, от играта ти !

Кьорав карти не играе!

Избягвай тълпата- Сенека

Не съм толкова глупав, че да играя непрестанно на карти или зарчета!


Съб Мар 07, 2015 21:42
Профил
напреднал
напреднал
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 07, 2009 02:00
Мнения: 287
Местоположение: Sofia
 Ах, това затваряне...
Ако затворите, но после не може да съберете от кумова срама дори и 33 т. - не се безпокойте твърде особено: та нали в края на краищата пак ще загубите 3 точки от разиграването, тоест точно толкова както и ако бяхте направили цели 65 точки.....

_________________
Аз съм неочаквано добра комбинация...

И запомни едно: Играта ми, е много по-добра, от играта ти !

Кьорав карти не играе!

Избягвай тълпата- Сенека

Не съм толкова глупав, че да играя непрестанно на карти или зарчета!


Чет Мар 26, 2015 21:24
Профил
напреднал
напреднал
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 07, 2009 02:00
Мнения: 287
Местоположение: Sofia
 Тествай себе си дали правилно затваряш играта
Ето един елементарен тест доколко правилно затваряте играта.

Водете за известно време статистика за резултатите от онези разигравания, когато сте затворили.

Ако сумарно сте спечелили повече точки, отколкото сте загубили- то затварянето Ви се отдава и може да продължите да го правите в някои благоприятни ситуации. :smart:

Но ако статистиката показва, че сте на червено- то значи че не умеете да затваряте! В такъв случай е най-добре да забравите, че подобно правило изобщо съществува! Така ще се предпазите от ненужни загуби на точки, за което самите Вие сте си виновни... Няма затваряне, няма и загуби, нали? :oops:

PS Естествено, колкото по-продължително се тествате, толкова по-акуратна ще е самооценката ви. :idea:

_________________
Аз съм неочаквано добра комбинация...

И запомни едно: Играта ми, е много по-добра, от играта ти !

Кьорав карти не играе!

Избягвай тълпата- Сенека

Не съм толкова глупав, че да играя непрестанно на карти или зарчета!


Съб Мар 28, 2015 18:16
Профил
напреднал
напреднал
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 07, 2009 02:00
Мнения: 287
Местоположение: Sofia
 Афоризми за Сантасето
Най-често играчът губи по три точки наведнъж не защото след затваряне противника го е направил пълно капо, а когато именно той самия е имал 40 от козове K & Q и почти сигурно е щял да спечели поне една точка (че дори и две). Но вместо това е затворил неблагоразумно и погрешно, или пък твърде рано и прибързано... :wink:
:roll: :o :shock: :( :cry:


Лошото следене и броене на изиграните вече карти и ръце понякога води до комичния резултат някой от играчите да е безкрайно изненадан от собствената си победа, като не разбира защо и как точно е спечелил разиграването... :o :laugh:

_________________
Аз съм неочаквано добра комбинация...

И запомни едно: Играта ми, е много по-добра, от играта ти !

Кьорав карти не играе!

Избягвай тълпата- Сенека

Не съм толкова глупав, че да играя непрестанно на карти или зарчета!


Пет Яну 27, 2017 22:17
Профил
напреднал
напреднал
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 07, 2009 02:00
Мнения: 287
Местоположение: Sofia
 Най-драматичните игри
Тук се опитах да систематизирам, като събера накуп повече за възможно най-интересните, бих казал трагико-комични и фрапиращи игри на Сантасе.

Някои от тях се отнасят за точките от раздаванията. Ето примерите за куриозни резултати след разиграванията:
- краен резултат 13:0 (съкрушителна и убедителна победа- пълно капо, или валат)
- от 10:0 постепенно до 10:13 (обръщане на резултата)
- от 10:8 изведнъж на 10:11 (водещият е затворил погрешно и е загубил не само цели 3 т. в едно разиграване, но и мача)
- от 10:8 изведнъж на 10:11 (губещият е спечелил цели 3 т. в едно разиграване)
- 10:10 (match point с изравнена игра- следва последното и решаващо разиграване. което ще излъчи победителя)
- 10:11 (най-дългата възможна игра от 21 разигравания- печелено е само по една точка от разиграване)
ето и най-драматичния подобен двубой, във временния резултат повежда ту единият, ту другият:
1:0 1:1 1:2 2:2 3:2 3:3 3:4 4:4 5:4 5:5 5:6 6:6 7:6 7:7 7:8 8:8 9:8 9:9 9:10 10:10 11:10
- Затваряне и ... загуба (жестоко! без грешката щеше да се спечели 1 т., вместо това се губят 3 т.)
- Затваряне и загуба с 3:0 (падналият няма нито една ръка, нито една точка)
- Затваряне и загуба с 2:0 (падналият е с нула точки, но е взел една-единствена ръка: Деветка с Деветка)

Ето и примери, свързани със събрани точки в отделно разиграване:
- 105:X (след събрани 65 т. водещият обявява 40)
- 65:Х > 66 (тежко е да се загуби с 65 т. в ръка)
- 65:55 (само една точка не е достигнала за победата, другият с по-малко точки печели от последна ръка)
- 60:60 (равна игра, но... другият печели от последна ръка)
- 32:X (заради несъбрана още една точица се губи не една, а две точки)


PS Ако съм пропуснал нещо в дългия списък, моля добавете...

Добавено после: Извинявам се, но в суматохата забравих за още един изключителен случай в играта. Отнася се за аноносирането:

Единият обявява 20, после "Ново 20", и накрая за похлупак и 40.
(е, с 80 т. събрани само от анонсите няма начин да не спечели раиграването, нали?)

Лично на мен досега не ми се е случвало, но е лесно да си представя и следния вариант:

Единият обявява 20, а другият на два пъти по 20 и после за завършек- 40.

_________________
Аз съм неочаквано добра комбинация...

И запомни едно: Играта ми, е много по-добра, от играта ти !

Кьорав карти не играе!

Избягвай тълпата- Сенека

Не съм толкова глупав, че да играя непрестанно на карти или зарчета!


Чет Апр 06, 2017 14:13
Профил
напреднал
напреднал
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 07, 2009 02:00
Мнения: 287
Местоположение: Sofia
 Един малък шедьовър
За накрая (нещо като Черешката на тортата) нарочно оставих един почти "класически" шедьовър. Преценете сами:

За съжаление нерядко се случва някой играч да затвори играта, а после да загуби разиграването защото не може да събере необходимите 66 т. Например да направи едва 64 т.; а другият- да кажем, 48 т.

Но най-куриозното и смехотворното е, когато затворилият не е способен да направи дори 33 т., а противникът натрупва даже по-малко от неговите точки и въпреки това печели по правилата цели 3 т. наведнъж.
Например: затворилият 32 т., другият- 30 т.


PS В повечето случаи играта се затваря със сигурни 40 т. от анонс K и Q козове. Което ще рече, че ако не беше затворено, то този играч би могъл да загуби в най-лошия случай само една точка. Затваряйки непредпазливо обаче, може да загуби и цели три! И като се има предвид, че доста често разиграването се печели и без затваряне ако се обяви 40, истинската загуба от лошото и грешно затваряне в действителност е вече не 3, а 4 (четири) точки.


PS PS На мене лично никога не ми се е случвало някой да затвори, а пък накрая в разиграването да остане с нула точки. Предполагам, че на такова небивало чудо и пълен резил не са били свидетели и останалите играчи. Тоест, затворилият да е събрал една-единствена ръка (Деветка, взела друга Деветка), и след последвалото безумно затваряне да е останал на нулата...
По принцип обаче това е напълно възможно, ако някой е решил да се самоубие на Сантасе.
Но при играчи с елементарна логика и слаба стратегия няма как да се случи подобно падение- именно понеже те никога не затварят, без да разчитат на анонса си от 40.

_________________
Аз съм неочаквано добра комбинация...

И запомни едно: Играта ми, е много по-добра, от играта ти !

Кьорав карти не играе!

Избягвай тълпата- Сенека

Не съм толкова глупав, че да играя непрестанно на карти или зарчета!


Сря Апр 26, 2017 19:22
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 39 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на: