Напиши нова тема Отговори на тема  [ 50 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Повече за Не се сърди човечето 
Автор Съобщение
напреднал
напреднал
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 07, 2009 02:00
Мнения: 287
Местоположение: Sofia
Мнение Друг вариант на НССЧ
Един друг възможен вариант на любимата ни/Ви игра се нарича "НССЧ със затапване", или НССЧ-Тапа.

Името не е избрано случайно, защото тази разновидност наподобява много играта Тапа- от фамилията на Таблите.

Всички знаем, че на Таблата-Тапа пул не се бие, когато се постави противников пул отгоре, а се блокира или "затапва". Едва когато противникът измести своя пул, тогава другият се освобождава и отново може да се мести напред.

Същото основно правило важи и на НССЧ-Тапа.
Но тук затапващата пионка на свой ред може да бъде затапена: било то от третия или четвъртия играч.
Нещо повече: на "затапеният" играч също е разрешено да блокира вече затапилата го пионка, ако стъпи с някоя друга върху нея.

Нека да експериментираме в игри на живо и този вариант...

_________________
Аз съм неочаквано добра комбинация...

И запомни едно: Играта ми, е много по-добра, от играта ти !

Кьорав карти не играе!

Избягвай тълпата- Сенека

Не съм толкова глупав, че да играя непрестанно на карти или зарчета!


Последна промяна Perpetuum на Пет Апр 26, 2013 11:14, променена общо 1 път

Сря Апр 24, 2013 11:28
Профил
Глобален Модератор
Глобален Модератор
Аватар

Регистриран на: Пон Авг 07, 2006 14:39
Мнения: 13440
Мнение Re: Повече за Не се сърди човечето
galin.com тук сме повече от либерални относно правилата за писане във форума.
Потребителя е направил темата, поддържа я и не виждам проблем в това, че пише почти само той в нея. Ако имате какво да кажете по темите пишете, ако нямате не влизайте.


Сря Апр 24, 2013 17:25
Профил
напреднал
напреднал
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 07, 2009 02:00
Мнения: 287
Местоположение: Sofia
Мнение Варианти, посоки и стратегии...
На НССЧ всички движат пионките си по посока на часовниковата стрелка. Но редът, в който играчите хвърлят зарчето и после местят може да е различен:
1. Играчите се редуват по посока на часовниковата стрелка
2. Играчите се редуват обратно на посоката на часовниковата стрелка

На някои сайтове се играе по единия, а на други- по втория начин.

Въпросът на деня е:
Двата варианта равностойни ли са за отделния играч? А ако пък не са, то кой от тях е по-изгоден и как тогава се различават стратегиите за игра във всеки от двата случая?

Допълнение: Има ли някакви разлики при игри между четирима, трима и двама?

(Освен че на "Не се сърди човече" между двама си личи кой повече се сърди, а пък ако са четирима- кой се сърди най-много)

:wink: :lol: :? :oops:

_________________
Аз съм неочаквано добра комбинация...

И запомни едно: Играта ми, е много по-добра, от играта ти !

Кьорав карти не играе!

Избягвай тълпата- Сенека

Не съм толкова глупав, че да играя непрестанно на карти или зарчета!


Пет Апр 26, 2013 21:33
Профил
печен
печен

Регистриран на: Съб Юни 23, 2007 01:15
Мнения: 739
Мнение Re: Повече за Не се сърди човечето
Преформулирай въпросите си.

1. На не всички версии НССЧ пионките се движат по посока на часовниковата стрелка.
Точно в този сайт са в посока, обратна на часовниковата стрелка.
2. Посоката на въртене на играчите трябва да е обратна на посоката на движение на пионките.
В противен случай играта в по-голямата си част е едно разхождане из полето.

Има огромна разлика между 2,3 или 4 играча.
Играта е балансирана само при 4 играча, и евентуално при двама, но седнали по диагонал.
При игра с 3 играча изключително много зависи от позицията ти.

Забраненият.

_________________
Подписът ми е махнат за пореден път.
Явно пречи.


Съб Апр 27, 2013 00:21
Профил
напреднал
напреднал
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 07, 2009 02:00
Мнения: 287
Местоположение: Sofia
Мнение Re: Варианти, посоки и стратегии...
Наистина, касае се за дребна техническа грешка- изпусната дума- което обаче по никакъв начин не променя същината, нито пък логиката на въпроса. Става дума за случаите, когато играчите хвърлят последователно зара в същата посока, в която местят; или пък в противоположната.
Ето и преформулираният проблем, след корекцията:

На НССЧ всички движат пионките си по посока, ОБРАТНА на часовниковата стрелка. Но редът, в който играчите хвърлят зарчето и после местят може да е различен:
1. Играчите се редуват по посока на часовниковата стрелка
2. Играчите се редуват обратно на посоката на часовниковата стрелка

На някои сайтове се играе по единия, а на други- по втория начин.
Въпросът е:

Двата варианта равностойни ли са за отделния играч? А ако не са, то кой от тях е по-изгоден и по какво тогава се различават стратегиите за игра във всеки от двата случая?

Допълнителен въпрос: Има ли някакви съществени разлики при игри между четирима, трима и двама?- ако се играе по правило 1 или по правило 2.
~~~~~~~~~~~~~
- Кратките и обобщени отговори са полезни. Но те трябва да са подкрепени с по-конкретни размишления и повече подробности защо е точно така.
- Допълнителният въпрос има за цел да различи игрите за двама, трима или четирима при всяко от изредените две възможни правила.
Първото вече го бях разглеждал многократно и обстойно в предишните си постинги и анкети: на предишните страници тук- "Справедливото Не се сърди човече", "Кой от тримата?"; НССЧ за Двама; НССЧ за Трима
Второто заслужава необходимото внимание...
= = = = = = = = = = =

Накрая ето и поредният ми афоризъм: Правилата на НССЧ са елемнтарни, дори и за малките. Но правилната стратегия е сложна и за възрастните. Именно затова най-добрите играчи никога не са децата...

_________________
Аз съм неочаквано добра комбинация...

И запомни едно: Играта ми, е много по-добра, от играта ти !

Кьорав карти не играе!

Избягвай тълпата- Сенека

Не съм толкова глупав, че да играя непрестанно на карти или зарчета!


Съб Апр 27, 2013 08:55
Профил
напреднал
напреднал
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 07, 2009 02:00
Мнения: 287
Местоположение: Sofia
Мнение Re: Опровержение
[quote="galin.com"]
2. Посоката на въртене на играчите трябва да е обратна на посоката на движение на пионките.
В противен случай играта в по-голямата си част е едно разхождане из полето.
[/quote]

Нека да обсъдим по-подробно горното твърдение.

1. Преди всичко- това е просто едно мнение, без да е придружено с никакви по-конкретни факти или с доказателство. Абсолютно по същия начин някой друг би могъл да заяви тъкмо обратното! Тоест да ни каже, че видите ли: "Посоката на въртене на играчите трябва да е СЪЩАТА, както движението на пионките. В противен случай играта в по-голямата си част е едно разхождане из полето."
В крайна сметка всеки има право на мнение, но не всяко мнение е правилно.

2. Тук ще се опитам да обоснова и докажа мнението, според което:
Посоката на движение на пионките от играчите и редът на хвърляне със зара са без значение

Важното е единствено това, че се знае и се следи кои и в какъв ред точно ще местят след играча. Нищо повече.

Да означим играчите от първи, втори, трети и четвърти квадрант като 1, 2, 3 и 4 съответно.

Тогава след играч 1 местят по веднъж всички останали без изключение. Дали 2, 3, 4 или 4, 3, 2 е все едно. Играч 3 е винаги по средата, а каква разлика има кой ще мести преди другия от играчите 2 и 4? Никаква.
Нещо повече! В екстремния вариант- ако редът на местене м/у играчите 2, 3, и 4 се определя всеки път по случаен принцип, то макар играч 1 да не знае този ред предварително- пак е играе по един и същи начин.

Опастносттите за пионка, вкарана в играта са следните:
- Опастност от пионки, вече влезли в играта. Тогава редът на местене 1, 2, 3, 4 или 1, 4, 3, 2 не оказва никакво същестевено влияние върху нещата.
- Опастност от пионки, още не влезли в играта. И тук е същото: редът на местене 1, 2, 3, 4 или 1, 4, 3, 2 не оказва никакво същестевено влияние върху нещата.

3. Още едно указание, дали посоката на движение на пионките от играчите и редът на хвърляне със зара имат някакво съществено значение, е фактът че и в двата случая стратегията за игра не се променя. Просто няма защо да е различна... играта си остава същата.

4. За сравнение м/у двата възможни варианта на играта, може да се направи следния интересен експеримент. На две отделни дъски да се разиграе единият и другият с една и съща поредица от зара. Тоест: на първа дъска играчите местят последователно в ред 1, 2, 3, 4; а на втората в ред 1, 4, 3, 2. Така на практика ще си проличи има ли нещо наистина различно или не.

_________________
Аз съм неочаквано добра комбинация...

И запомни едно: Играта ми, е много по-добра, от играта ти !

Кьорав карти не играе!

Избягвай тълпата- Сенека

Не съм толкова глупав, че да играя непрестанно на карти или зарчета!


Вто Май 07, 2013 11:37
Профил
напреднал
напреднал
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 07, 2009 02:00
Мнения: 287
Местоположение: Sofia
Мнение Форсирани (принудителни) ходове
Определение (важи за всички игри без изключение):

Форсиран ход се определя като следствие от правилата на играта, а по-точно от правилата за разрешените ходове в нея (т.е. без връзка със ситемата на точкуване според резултата).

Форсираният (или принудителен) ход е винаги еднозначно определен, когато няма място за никакъв избор от страна на играча, който е длъжен в даден момент да играе по един-единствен начин.

Във всички останали случаи ходът се избира между поне две различни възможности.

Лично на мен не са ми известни никакви игри без форсирани ходове, или поне засега не се сещам за някакво изключение.
(Разбира се, лесно е да се построи абстрактен модел на игра без форсирани ходове!)

Форсираните ходове имат тази особеност, че играчът не трябва да мисли когато ги играе. Също така няма как да се сбърка, понеже няма никакво право на избор. Те са лесни за изиграване и не изискват абсолютно никаква стратегия или тактика.

За игрите-online лесно може да се включи в главното меню за улеснение и опцията форсираните ходове да се играят автоматично не от самия играч, а от програмата.

[b]В случая с НССЧ[/b], ето и възможните видове форсирани ходове.

1. При шестица (зар 6)- ако никоя пионка още не е влязла в играта
2. Единствена пионка в игра (при зар от 1 до 5); другите пионки още не са започнали
3. Единствената пионка, неприбрана до крайната точка- тя форсирано се вкарва в играта с 6 или пък после се мести при всеки зар от 1 до 6 вкл.

_________________
Аз съм неочаквано добра комбинация...

И запомни едно: Играта ми, е много по-добра, от играта ти !

Кьорав карти не играе!

Избягвай тълпата- Сенека

Не съм толкова глупав, че да играя непрестанно на карти или зарчета!


Чет Май 09, 2013 13:41
Профил
напреднал
напреднал
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 07, 2009 02:00
Мнения: 287
Местоположение: Sofia
Мнение Re: Форсирани (принудителни) ходове
Разбира се, съществува още един случай на форсиран ход при НССЧ- когато играчът е хвърлил зар 6, но същевременно не може да движи нито от една своите пионки на дъската, то правото на ход се предава принудително на следвашия играч.

:) :D :lol: :o :? :roll: :wink:

_________________
Аз съм неочаквано добра комбинация...

И запомни едно: Играта ми, е много по-добра, от играта ти !

Кьорав карти не играе!

Избягвай тълпата- Сенека

Не съм толкова глупав, че да играя непрестанно на карти или зарчета!


Пет Окт 25, 2013 09:50
Профил
напреднал
напреднал
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 07, 2009 02:00
Мнения: 287
Местоположение: Sofia
Мнение Задачка-закачка
Съществува ли такава позиция на дъската за НССЧ, когато играчът не може да мести нито една от своите пионки, въпреки че е метнал зар 6? :?: :arrow: :idea: :!:

_________________
Аз съм неочаквано добра комбинация...

И запомни едно: Играта ми, е много по-добра, от играта ти !

Кьорав карти не играе!

Избягвай тълпата- Сенека

Не съм толкова глупав, че да играя непрестанно на карти или зарчета!


Пет Окт 25, 2013 09:51
Профил
печен
печен

Регистриран на: Съб Юни 23, 2007 01:15
Мнения: 739
Мнение Re: Повече за Не се сърди човечето
Добра вечер,

Да, съществува.
Това е моментът в който и последната пионка вече е навлязла
в полето за прибиране, извън обиколката. Тогава оставащите позиции за
изминаване са по-малко от 6 и всяка метната шестица не може да се отиграе
с местене.
Съществува и друга. Това е началото на играта и всяка първа шестица не се мести,
а с нея се вади.

Съществува и поне още една причина да не можеш да местиш метнатата си шестица.
Пример: пристига шефа ти и те спипва, че вместо да работиш - цъкаш на компютъра.
Тогава може би ще разполагаш с точно 6 минути за да си събереш багажа и да си ходиш,
но не и да си местиш шестицата.

Поздрави
Галин

_________________
Подписът ми е махнат за пореден път.
Явно пречи.


Съб Окт 26, 2013 01:35
Профил
напреднал
напреднал
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 07, 2009 02:00
Мнения: 287
Местоположение: Sofia
Мнение Нова Година- Ново НССЧ
Новата Година пристигна с ново Не се сърди човече... Нарекъл съм го “Лудото човече”.
Наистина е лудо, защото все нещо шава насам-натам. А освен това нали на НССЧ му викат още и “Ludo”?

Този вариант на играта се различава от стандартната класическа по едно-единствено правило- при “Ludo-то човече” пионките могат да се движат и в двете посоки- както напред, така и назад. Разбира се- и тук, за да може някоя пионка да влезе и се прибере в къщичката си от същия цвят, трябва да е обиколила цялата дъска. Защото иначе няма да е никак интересно! Ами представите си че след като в влязла в играта с Шестицата, после е мръднала напред три полета със зар 3; а на следващия си ход пък се е върнала пет полета назад след зар 5 и се е прибрала на сигурно две полета от коридорчето към хралупата си...

След формулиране правилото за този вариант на НССЧ, време е и да се опита като се поиграе на живо с двама-трима партньори.

Изниква естественият въпрос: коя от двете игри, стандартната или експерименталната, е по-добрата и по-интересната. Как се различава стратегията в единия от този на другия й вариант? Очаквам нетърпеливо коментарите ви.

В крайна сметка ако се окаже, че новият вариант е с предимства, то трябва да се помисли да се играе масово по този начин някой ден в бъдеще. А ако стандартната версия е по-издържана логически- какво пък, сравнението м/у двете само ще покаже и докаже по-убедително нейното съвършенство.

_________________
Аз съм неочаквано добра комбинация...

И запомни едно: Играта ми, е много по-добра, от играта ти !

Кьорав карти не играе!

Избягвай тълпата- Сенека

Не съм толкова глупав, че да играя непрестанно на карти или зарчета!


Чет Яну 16, 2014 15:08
Профил
напреднал
напреднал
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 07, 2009 02:00
Мнения: 287
Местоположение: Sofia
Мнение Задачка за неудачната комбина
Във връзка с наскоро откритата тема "Разни комбини", ето и новата задачка:


На ННСЧ двама решили да играят "комбина". Според задкулисното споразумение единият никога и при никакви обстоятелства нямало да бута никоя от пионките на другия, когато играели срещу противниците. До тук всичко хубаво, но... Този, дето уж нямало да удря "ортака си", се оказал вече с три пионки влезли в играта и в един момент обаче се наложило и той трябвало по принуда (т.е. форсирано) да бутне пионка на "партньора си".

Как е възможно да се е случило така?

(Задачата има няколко, различни по същество решения)

_________________
Аз съм неочаквано добра комбинация...

И запомни едно: Играта ми, е много по-добра, от играта ти !

Кьорав карти не играе!

Избягвай тълпата- Сенека

Не съм толкова глупав, че да играя непрестанно на карти или зарчета!


Нед Фев 02, 2014 18:01
Профил
напреднал
напреднал
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 07, 2009 02:00
Мнения: 287
Местоположение: Sofia
Мнение Задачка за неподвижните пионки
Един състезател на НССЧ вкарал и четирите си пионки в игра. След известно време хвърлил зар 6, но за свое най-голямо учудване не можел да мести нито една от тях. След шестицата се полагало да хвърли отново зара, сега пък метнал 5 но пак не могъл да помести никоя...

Как е възможно това?

_________________
Аз съм неочаквано добра комбинация...

И запомни едно: Играта ми, е много по-добра, от играта ти !

Кьорав карти не играе!

Избягвай тълпата- Сенека

Не съм толкова глупав, че да играя непрестанно на карти или зарчета!


Вто Фев 04, 2014 09:41
Профил
печен
печен

Регистриран на: Съб Юни 23, 2007 01:15
Мнения: 739
Мнение Re: Повече за Не се сърди човечето
Правила за писане във форума на ForteGames
...............
[color=#FF0000]7. Участниците във форумите трябва да се съобразяват с условието, че тук не е място за личностни изяви от типа на безсмислени монолози, които не предизвикват интерес у никого от присъстващите. [/color]
..............
Тази точка се нарушава доста често от потребителя.

Поздрави
Галин

_________________
Подписът ми е махнат за пореден път.
Явно пречи.


Пон Фев 10, 2014 00:03
Профил
напреднал
напреднал
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 07, 2009 02:00
Мнения: 287
Местоположение: Sofia
Мнение Re: За перманентните злоупотреби на потребителя
Извадка от манифестото на темата:

[color=#FF0000]Тази рубрика ще бъде изцяло и единствено посветена на правилата, както и на стратегията и тактиката, свързани с играта.
...
Идеята е да се популяризират онези принципи, свързани с успеха в играта, но без пряка връзка с падналите се добри или лоши зарове. Надявам се добрите играчи да споделят тук своя опит. Коментари по темата са винаги добре дошли. Но всякакви други- без пряка връзка с обсъжданото, са абсолютно нежелателни и такива няма да се толерират! ...
Каквито и да било лични оценки, нападки или обиди са напълно недопустими! Всеки, злоупотребил със свободата на словото във форума, ще бъде докладван незабавно на администраторите![/color]

Жалкото нищожество и пигмей на духа пак се разлая като куче подир кервана...
Понеже самият той не е в състояние да намери решенията на последните две задачи, които аз съм поставил тук, то не му остава нищо друго освен безсмислено да се заяжда, за което ще бъде докладван незабавно на администраторите!

И нека да не забравя, че Салиери никога няма да се равнява на Моцарт!

PS Уф, за малко да пропусна без да спомена, че тази тема е отваряна досега над 2,400 пъти. Има ли интерес или не, нека фактите сами да говорят, а пък недоносчетата да си мълчат!

_________________
Аз съм неочаквано добра комбинация...

И запомни едно: Играта ми, е много по-добра, от играта ти !

Кьорав карти не играе!

Избягвай тълпата- Сенека

Не съм толкова глупав, че да играя непрестанно на карти или зарчета!


Пон Фев 10, 2014 10:18
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 50 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron