Напиши нова тема Отговори на тема  [ 5 мнения ] 
С извинение зъ досъдните грешки 
Автор Съобщение
напреднал
напреднал
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 07, 2009 02:00
Мнения: 287
Местоположение: Sofia
 С извинение зъ досъдните грешки
Моля всички читатели и читътелки на форума да ме извинят предвърително. Днес бях с нъмерението дъ пишъ отново, когъто устънових с изненъдъ и ужъс, че клъвиътурътъ на лъптопъ ми е ръзвъленъ и всеки път когъто искъм дъ нътиснъ първътъ буквъ нъ ъзбукътъ, вместо нея все излизъ буквътъ “ь”. Моля още веднъж дъ ми бъде простено, и с надеждътъ че скоро нещътъ ще се опръвят. :oops:

ТТъъккммо щщяяхх ддъъ ддоббъъввяя: “СС ппоззддрръъввии”, ии уужжъъсс-ссъъввссеемм ссее ссккъъппъъ- ввссее ддввооййннии ббууккввии ссее ооттппееччъъттввъътт. ЗЗъъттооввъъ ммллъъккввъъмм ззъъ ииззввеессттнноо ввррееммее, ччее ииннъъччее- ггоолляяммъъ ииззллъъггъъцциияя! :laugh:

_________________
Аз съм неочаквано добра комбинация...

И запомни едно: Играта ми, е много по-добра, от играта ти !

Кьорав карти не играе!

Избягвай тълпата- Сенека

Не съм толкова глупав, че да играя непрестанно на карти или зарчета!


Сря Апр 17, 2013 11:40
Профил
печен
печен
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 10, 2006 07:47
Мнения: 838
Мнение Re: С извинение зъ досъдните грешки
[quote="Perpetuum"]н[size=200][color=#FF0000][b]а[/b][/color][/size]деждътъ[/quote]

_________________
[b][color=#0000FF]Чичо Ники[/color][/b]


Съб Апр 20, 2013 21:06
Профил
напреднал
напреднал
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 07, 2009 02:00
Мнения: 287
Местоположение: Sofia
Мнение Re: С извинение зъ досъдните грешки
Ъ, явно не всичко е пропъднъло къто се е скъпъло безвъзврътно и все пък още имъ някъквъ нъдеждА клъвиътурътъ ми дъ се опръви зъ моя нъй-голямъ ръдост и щъстие... Блъгодъря че се нъмери някой и зъбелязъ товъ - утре отивъм дъ зънесъ устройството си нъ попръвкъ.

_________________
Аз съм неочаквано добра комбинация...

И запомни едно: Играта ми, е много по-добра, от играта ти !

Кьорав карти не играе!

Избягвай тълпата- Сенека

Не съм толкова глупав, че да играя непрестанно на карти или зарчета!


Нед Апр 21, 2013 13:31
Профил
напреднал
напреднал
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 07, 2009 02:00
Мнения: 287
Местоположение: Sofia
 Зъ попръвкътъ на клъвиътурътъ и Торията на Информацията
След къто зънесох нъ ремонт клъвиътурътъ си, сегА вече тя е попрАвенА и "Всичко ми е нА ред"!

Това обаче навежда на някои мисли за нещо по-сериозно- върху Теорията на Информацията, например...

Ще поговорим за писмените човешки езици, и нека да е за родния Български в частност.
Лесно се забелязва, а и статистиката го показва и доказва, че в думите на българския език гласните се срещат доста по-често, отколкото съгласните. Така най-често употребяваните букви са "а", "е", "и". Забравих в каква последователност точно, но това не е най-важното тук. Непосредствено след тези три гласни се нарежда буквата "o", а после са "й", "у", "ю". "я". Буквата "Ъ" се среща по-рядко, по-редки са и отделните съгласни. Специално в българския една буква се използва изключително рядко, само в няколко думи. Предполагам, и сами се сещате коя? "Ь"- или още "ер-малко" и обозначава свръхкратък гласен звук. В съвременния книжовен български език тази буква се използва в средата на думите за означаване на мека съгласна само пред гласната буква о (миньор, пласьор, актьор, Петьо). Дори е трудно е да се сетим за повече от двадесетина думи, които я съдържат!

Следствие от всичко по-горе е фактът, че: Колкото една буква се среща по-често, естествено и толкова по-малко информация носи (се съдържа в нея).

Знам, това твърдение звучи твърде абстрактно, нали? Но ето един пример, който лесно илюстрира казаното. Вземете произволно едно малко по-дълго изречение. Нека то да е следното, извадка от вестник:
"Онова, което ме разтревожи обаче, е фактът, че и досега публиката не е наясно с пълното съдържание на въпросното писмо."
Да махнем сега гласните А, Е, И. Да видим как ще изглежда:
'Онов-, ко-то м- р-зтр-вож- об-ч-, - ф-ктът, ч- - дос-г- публик-т- н- - н-ясно с пълното съдърж-ни- н- въпросното писмо."
Горе-долу се чете и се разбира, нали?

Различни интересни примери се получават, ако в изречението заменим една буква с друга. Експериментирайте и вижте- "вежти и икспиреминтерайти".


ПРОДЪЛЖЕНИЕТО- В СЛЕДВАЩИЯ БРОЙ

_________________
Аз съм неочаквано добра комбинация...

И запомни едно: Играта ми, е много по-добра, от играта ти !

Кьорав карти не играе!

Избягвай тълпата- Сенека

Не съм толкова глупав, че да играя непрестанно на карти или зарчета!


Вто Апр 23, 2013 12:11
Профил
печен
печен
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 10, 2006 07:47
Мнения: 838
Мнение Re: С извинение зъ досъдните грешки
Относно честотата на срещане на буквите в българския език, ето и разпределението в проценти:
[code] а 11,60 ж 0,77 м 2,68 т 7,38 ш 0,42
б 1,65 з 2,36 н 8,09 у 1,54 щ 0,43
в 4,71 и 8,82 о 8,75 ф 0,37 ъ 1,71
г 1,19 й 0,32 п 3,05 х 0,67 ь 0,01
д 3,11 к 2,99 р 5,42 ц 0,75 ю 0,11
е 9,21 л 3,57 с 5,02 ч 1,44 я 1,86[/code]
Из нета.

_________________
[b][color=#0000FF]Чичо Ники[/color][/b]


Чет Май 09, 2013 21:06
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 5 мнения ] 


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 97 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на: